SERCAN YIĞIT AND ZEYNEP AKTAR

(český popis viz níže ...)

Sercan has been into music since he was 15 years old. With this musical background, knowledge and experience, he can seamlessly fuse tango music into his dance. This also gives him the ability of transposing a unique musicality experience to his students during their classes.

Zeynep Aktar, on the other hand, proves how passionate she is about teaching tango by saying "...even after I became 50 years old, I would love to see my classes full of students". She graduated from English Language and Literature, Bosphorus University. She had been performing theatre for 4 years before dedicating herself to tango. She took stage many times. By means of firing up her devotion to teaching with all this know-how, Zeynep developed an exceptional style of communication with her students during class.

Workshops Sercan Yiğit &  Zaynep Aktar in Brno

Both in their dance and their lifestyle, as a couple Sercan and Zeynep have a distinctive point of view embracing communication and innovation, always reminding the lively, respiring "human touch" of the tango dance.

Since they took their first steps long ago to tango dance, they decided to walk on the same path hand in hand. Along with their trainings, they spent as much time as possible exercising, experimenting, fine-tuning and consequently, they won the championship at the tournament of Dance Sports Federation of Turkey (TDSF) in 2012. After this favorable result, they were sent to Lyon, France as "national candidates of Turkey" to compete in the tournament of Int'l Dance Federation. They won the third place.

"Obviously there is a reason why they call tango dance a 'social dance'. During our classes and performances, we never forget person to person communication and that we are at the very center of life."

Their workshops, what we can expect from them?

Comming soon...

Český popis:

Sercan se intenzivně zajímá o hudbu od svých 15 let. Na základě bohatého hudebního pozadí a díky svým vědomostem a zkušenostem dokáže bezchybně sladit tango hudbu s tancem. Na lekcích studentům otevírá cestu k jedinečným hudebním poznatkům.

Zeynep pak svým tvrzením dokazuje, jakou vášeň má pro výuku "...toužím po tom, aby i v mých 50 letech byla na mých lekcích spousta studentů". Vystudovala Anglický jazyk a literaturu na Bosporské univerzitě a předtím, než zasvětila život tangu, 4 roky vystupovala v divadle. Na pódiu stála mnohokrát. Díky zápalu pro výuku a svému know-how si Zeynep vybudovala výjimečný styl komunikace se studenty na lekcích.

Kurzy Sercan Yiğit & Zeynep Aktar v Brně

Sercan a Zeynep mají na tanec i svůj životní styl osobitý názor, který je postaven na komunikaci a inovativních přístupech, vždy s důrazem na "lidský rozměr".

"Zřejmě je tu nějaký důvod pro to, že se tango nazývá "sociálním tancem". Během našich lekcí a vystoupení nikdy nezapomínáme na osobní komunikaci a na to, že se nacházíme v samém centru života."

Už ve chvíli, kdy před dlouhou dobou vkročili prvními kroky do tanga, se Sercan a Zeynep rozhodli pokračovat společnou cestou ruku v ruce. Strávili nespočet hodin trénováním, jak jen to bylo možné experimentovali a vylepšovali. V roce 2012 vyhráli mistrovství v soutěži pořádané Tureckou federací tanečního sportu. Po tomto příznivém výsledku byli posláni do francouzského Lyonu jako národní reprezentanti Turecka, aby tam soupeřili v turnaji pořádaném Mezinárodní federací tance, v němž získali 3. místo.

Workshopy, které nás od nich čekají:

Již brzy vypíšeme :)

© 2016 Tango Lab Štěky
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky